než vyrazíte na cestu

Než vyrazíte na cestu obytným autem, je dobré si celou vaši trasu i místa přespání dopředu z domova naplánovat. Tím si ušetříte spoustu času, který vám pak nebude chybět při užívání dovolené. Najděte si dopředu cestu, zajímavá místa, která nechcete minout, a také si nezapomeňte do svých mobilů stáhnout offline mapy a různé aplikace, které vám budou po cestě dobrým služebníkem. Jejich seznam najdete níže. 

Rovněž je dobré vědět, jaké možnosti a doplňky obytné auto nabízí a tomu přizpůsobit vlastní věci, které si budete chtít do auta vzít s sebou. Neváhejte se o všem informovat. 

Před samotnou jízdou je důležité se přesvědčit, že veškeré věci ve vozidle jsou dobře upevněny, že nehrozí žádné nebezpečí ze strany náhodně padajících předmětů z poliček apod. Rovněž je třeba pamatovat na dobré uzavření a uzamčení zámků lednice a mrazáku, zkontrolovat zavření toalety, upevnění věcí v garáži a zkontrolovat zavření všech dveří a bočních i střešních oken.

Pro ty, co budou obytné auto řídit poprvé, je nezbytné se s takovým autem sladit a uvědomit si jeho velikost, protože manipulace s ním jak na silnici, ale zejména v kempech nebo zastavěných oblastech, nemusí být někdy zrovna jednoduchá. Je třeba počítat s délkou i šířkou vozidla, umět si například dobře nadjet do zatáček i kolem chodníků nebo zaparkovaných aut, jelikož přesah za zadními koly je poměrně veliký a vybočení zadní části auta do strany může způsobit poškození jak na vašem (našem) vozidle, tak na jeho okolí. Stejně tak je třeba počítat s výškou vozidla která je přes 3 metry a ne všechny podjezdy jsou na tuto výšku stavěné. Nárazem do takových překážek zákonitě končí nejen vaše dovolená, ale zřejmě život celého vozidla. Proto není žádnou ostudou, pokud vám spolujezdec pomůže při parkování nebo vjezdu třeba do užších uliček nebo při couvání. Rozhodně se vám v některých případech taková pomoc spolucestujících vyplatí a sami časem zjistíte, že takovou pomocí občas nepohrdnou ani zkušení karavanisté. Stejně tak je třeba dávat si velký pozor při jízdě po užších silnicích, kterých na své cestě rozhodně nepotkáte málo. Zde je lepší občas zcela zastavit u krajnice, nechat projet protijedoucí vozidlo a vyhnout se případnému střetu přinejmenším zpětných zrcátek, nehledě na skutečnost že časté stromy u silnic, zejména jejich větve dokáží plastová okna na vozidle nenávratně poškrábat. 

Přejeme hodně šťastných kilometrů.

Užitečné odkazy: 

Mapy


Vyhledávání kempů, stání a spaní, tipy na výlety

https://www.stellplatz.cz

https://www.bezkempu.cz

https://www.dokempu.cz

https://www.camp-cr.cz

https://cs.camping.info

https://www.park4night.com 

https://all4camper.com/cs